lunes, 7 de abril de 2014

Po roamingu si chce EU došlápnout i na poplatky za platbu kartou

Co se debetních karet týče, tam by měl být poplatek sedm eurocentů (méně než dvě koruny) nebo 0,2 procenta hodnoty transakce - podle toho, která hodnota je nižší.

Europoslanci ve čtvrtek hlasovali o pozměňovacích návrzích k navrhovaným pravidlům, jejichž schvalování ale již nechají novému parlamentu po květnových volbách.

Poplatky obchodníků bankám za to, že umožňují lidem platit kartou, by tak měly být dalšími, které EU zreguluje. Ve čtvrtek schválil europarlament zrušení roamingu v rámci EU.

Čtěte také Po Evropské unii se bude volat za stejné ceny jako doma, schválili europoslanci

V České republice se poplatky za placení kartou pohybují podle velikosti obchodníka mezi jedním až třemi procenty. Někteří si proto účtují poplatek navíc oproti placení v hotovosti, nebo karty vůbec nepřijímají.
Stodvacetpět korun navíc si k ceně letenky placené kartou účtují například aerolinky Air France KLM.

Proti daňovým únikům

“Stanovením limitu těchto poplatků budou zákazníci vědět, kolik mají správně platit, a v celé EU tak ušetří stovky milionů až miliardy eur,”  řekl v rozhovoru na webu Evropského parlamentu jeden z iniciátorů opatření, španělský poslanec Evropské lidové strany Pablo Zalba.

„Pomůže to také v boji s daňovými úniky, protože když lidé více platí kartou, hůř se podvádí,” tvrdí europoslanec.

Netroufá si tvrdit, že v současné době jsou poplatky uměle nadsazené, jejich výši připisuje slabé konkurenci.  Vyšší poplatky podle něj platí lidé ve východní Evropě, kde je placení kartou méně rozšířené. Nejnižší poplatky mají naopak v severských zemích a Nizozemsku.

Ekonomové ale nadšení mírní, banky si podle nich ušlé peníze vyberou jinde. Generální ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko Miroslav Lukeš uvedl, že kvůli regulaci zákazníci zaplatí za bankovní produkty víc než sto až dvě stě korun ročně navíc.

No hay comentarios:

Publicar un comentario